Growbox, czyli domowa uprawa roślin

Growboxy są wspaniała opcją dla wszystkich fanów hodowli warzyw, kwiatów i ziół.

Dzięki nim można wyhodować wspaniałe plony w zaciszu domowym (na przykład w garażu albo na strychu). Ale czym one właściwie są? Odpowiedź jest prosta: są to pomieszczenia, zazwyczaj namioty, specjalnie przystosowane do upraw indoor (coś w rodzaju małych szklarni). Nie trzeba się bać montażu growboxów, na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań do kupienia. Ba, nawet własnoręczne zbudowanie growboxa nie powinno sprawić większych problemów, jeśli będziemy trzymać się kilku profesjonalnych zasad. Naprawdę warto zaryzykować, bo warzywa z takiej hodowli smakują o wiele lepiej niż jakiekolwiek produkty ze sklepów spożywczych. Dlaczego tak się dzieje? Rośliny przemysłowe są bardzo często uszkodzone przez metale ciężkie i pestycydy. Wyobraź sobie, że zjadasz świeże, soczyste, pełne witamin pomidory. Z uprawą indoor jest to możliwe!

Growbox, czyli domowa uprawa roślin

Growbox – jak zbudować, żeby działał?

Najważniejsza w pomieszczeniu do uprawy indoor jest wentylacja. Bez dopływu świeżego powietrza rośliny nie będą miały możliwości do rozwoju, Polecamy wentylację typu aktywnego: specjalne wentylatory będą dostarczały powietrza do pomieszczenia. Filtry węglowe stłumią zapachy roślin, więc można bez problemu postawić growbox we własnej sypialni. Ponadto trzeba pamiętać, że wentylacja spełnia rolę stabilizatora temperatury – zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na kwitnienie roślin Oczywiście będą potrzebne lampy – uprawy potrzebują oświetlenia do procesu fotosyntezy. Wnętrze growboxa powinno być zbudowane z materiałów odbijających światło (to zapewni efektywność wzrostu plonów). Musimy także pamiętać o nawadnianiu – polecamy profesjonalne opryskiwacze. Niektóre procesy w growboxie można zautomatyzować programatorami cyfrowymi.

Więcej przydatnych informacji znajduje się na blogu growshopa Sioubiz: growbox jak zrobić. Jest to wpis przygotowany przez specjalistów od upraw indoor. Gorąco zachęcamy do poszerzenia wiedzy.