Produkcja części za pomocą formowania obrotowego

Formowanie rotacyjne jest technologią formowania tworzyw sztucznych, która idealnie nadaje się do wytwarzania pustych w środku przedmiotów.

Jest to technika odlewnicza, ale w przeciwieństwie do większości innych procesów wytwarzania z tworzyw sztucznych, nie jest wykorzystywane ciśnienie. W tym przypadku działanie opiera się na podstawie działania siły odśrodkowej podczas obrotu formy. Formy do tego procesu są stosunkowo niedrogie, ponieważ nie muszą wytrzymywać ciśnienia, a zatem stosunkowo krótkie serie produkcyjne można wykonać dość niskim kosztem. Rotomoulding służy do wytwarzania bardzo różnorodnej gamy produktów. Proces ten oferuje projektantowi produktu wyjątkową swobodę, ponieważ można wyprodukować niemal każdy kształt. Proces rozpoczyna się od wypełnienia pustej formy wstępnie ustaloną ilością proszku polimeru lub żywicy. Proszek ten można wstępnie przygotować aby uzyskać odpowiedni kolor. Najczęściej sproszkowaną żywicą jest polietylen, chociaż można również stosować inne związki, takie jak polichlorek winylu i nylony.

Piec jest podgrzewany przez konwekcję lub przewodzenie, w zależności od zastosowanego polimeru.

Proszek wsypywany jest do formy, a następnie forma jest bardzo szczelnie zamykana. Następnie forma może być wprowadzana do specjalnego pieca. Wewnątrz pieca forma jest obracana dwuosiowo, gdy polimer topi się i powleka dokładnie wnętrze formy. W tej fazie procesu formowania rotacyjnego kluczowe znaczenie ma czas. Jeśli środek spędza zbyt dużo czasu w piekarniku, wówczas polimer może ulec degradacji. Jeśli spędza zbyt mało czasu w piecu, topienie polimeru będzie niekompletne i nie zleje się całkowicie na ściance formy, tworząc duże bąbelki w przedmiocie. Z pewnością dużą zaletą tego rodzaju technologii jest stosunkowo niska cena. Sama materiał jest dość tani, jak również tworzone formy także można otrzymać szybko i tanio. Zatem produkcja z tworzyw sztucznych może odbywać się bardzo szybko, dodatkowo unikniemy także powstawania charakterystycznych szwów, które są bardzo charakterystyczne dla odlewania w formach tradycyjnych.