Pieczenie w piecu konwekcyjnym

Tradycyjny piekarnik często piecze dość nierównomiernie, znamiennymi objawami nierównomiernego wypieku jest to, że jedzenie wygląda na ugotowane na wierzchu, jednak w środku może być zimne. Możesz temu zaradzić ręcznie, przenosząc naczynia między półkami piekarnika podczas pieczenia.

W tradycyjnym piekarniku znajdziemy zazwyczaj dwa punkty grzewcze na dole i na górze piekarnika, zatem jeżeli przygotowujemy wiele potraw na różnych półkach, możemy mieć problem z równomiernym przygotowaniem posiłków. W przypadku pieców konwekcyjnych ze względu na równomierny rozkład ciepła naczynia gotują równomiernie, od przodu do tyłu i od góry do dołu.

Piece konwekcyjne są bardziej wydajne, jeśli chodzi o zużywaną energię. Ponieważ piekarnik nagrzewa się szybciej, a proces gotowania jest bardziej równomierny i wydajny, jedzenie będzie gotować szybciej. W tradycyjnym piekarniku aby obrócić jedzenie trzeba otworzyć drzwiczki, przez co temperatura spada, zatem pieczenie będzie mniej efektywne.

Jeśli porównamy dwa rodzaje piekarników, energia, którą zużywają, jest podobna, ale oszczędności wynikają z wydajności pieca konwekcyjnego, który potrzebuje mniej czasu na przygotowanie posiłku.

Z drugiej strony temperatura w piecu konwekcyjnym może być niższa zatem pobór energii może być nieco niższy. Niektóre nowsze modele konwekcyjne mają regulowane prędkości wentylatora dla różnych metod gotowania. Jeśli pieczesz chleb lub ciasto, chcesz, aby prędkość wentylatora była mniejsza, w przypadku mięsa będziemy potrzebowali silniejszego nawiewu. Większa prędkość wentylatora będzie lepsza do usunięcia wilgoci i stworzenia chrupiącej skórce na mięsie. Nowoczesne piece konwekcyjne posiadają wiele różnego rodzaju udogodnień dzięki którym pieczenie będzie dużo łatwiejsze. Można przykładowo znaleźć modele z podwójną szybą, oraz izolowane, dzięki czemu piece z zewnątrz nie są zbyt gorące. Dzięki temu nie podnoszą temperatury w kuni, każdy kucharz z pewnością doceni tego rodzaju rozwiązania. Bardzo wygodną funkcją będzie także samooczyszczenie dzięki czemu obsługa jest pieca jest łatwa i szybka.