Obecnie nie ma konieczności prania jedwabnych tkanin ręcznie

Dbanie o jedwabną odzież nie jest takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Jedwab jest jak wełna, jest to naturalny materiał na bazie białka, który jest zaskakująco sprężysty i trwały.

Często jest klasyfikowany jako przeznaczony do prania ręcznego lub czyszczenia na sucho, ale teraz, gdy pralki wyewoluowały do obsługi niskotemperaturowych, delikatnych cykli, możesz bezpiecznie prać w pralce niemal wszystkie jedwabne ubrania. To, co najprawdopodobniej zniszczy delikatne tkaniny, to silne chemiczne detergenty, które można znaleźć zarówno w detergentach biologicznych, jak i innych, a także wybielacze i środki zmiękczające do tkanin. Jeśli pierzesz delikatne tkaniny w pralce, wybierz dobry detergent nadający się do prania jedwabiu lub wełny. Każdego dnia na rynku pojawia się nowy detergent, które zazwyczaj dzielą się na produkty biologiczne i niebiologiczne. Detergenty biologiczne i chroniące kolor zawierają enzymy, które pomagają uzyskać naprawdę czyste pranie. Niestety enzymy te degradują strukturę zarówno włókien wełnianych, jak i jedwabnych, dlatego należy unikać produktów zawierających takie składniki.

Niestety, niektóre z najbardziej popularnych marek proszków czy płynów do prania nie są bezpieczne dla jedwabiu ani wełny.

Mogą one zawierać agresywne chemikalia, takie jak wybielacze lub wybielacze optyczne, które podobnie uszkadzają włókna jedwabiu lub pozostawiają osady, zmniejszając elastyczność i naturalny połysk odzieży z jedwabiu. Zawsze szukaj dobrych detergentów do prania bez enzymów, bezpiecznych dla jedwabiu lub wełny i mających na opakowaniu specjalne oznaczenie, których zwykle można używać zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Więcej wskazówek o praniu jedwabiu przeczytasz na stronie https://mr-ziggi.pl/jak-prac-jedwab/. Nie martw się, że będziesz musiał prać cały jedwab oddzielnie od innych rzeczy do prania tylko dlatego, że wymaga on użycia specjalnego proszku. Dopóki oddzieliłeś kolory od białych i reszta wsadu nie jest mocno zabrudzona, detergent bezpieczny dla jedwabiu i wełny w temperaturze 30 stopni Celsjusza i w delikatnym cyklu będzie także odpowiedni dla innych ubrań.