Klamki do drzwi – jak właściwie dopasować?

Klamka do drzwi to często zwieńczenie całego stylu wykończenia stolarki.

Oczywiście przy doborze klamek też trzeba rozpatrzyć różne kwestie techniczne, rodzaje klamek, zastosowanie, charakter nieruchomości (przeznaczenie komercyjne, mieszkaniowe, inne). Jak zatem podejść do tematu wyboru klamek do drzwi w taki sposób, aby nie popełnić krytycznych błędów jakościowych? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek dotyczących zagadnienia.

Przede wszystkim postaraj się dobierać klamki w sposób spójny do drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych występujących w nieruchomości, ponieważ brak równowagi od razu rzuca się w oczy i zaburza praktycznie całą aranżację.

Możesz bez problemu dopasować klamki antywłamaniowe, których nie powstrzyma nawet ogromna siła. Na rynku dochodzi coraz częściej do specjalistycznej certyfikacji klamek od uznanych producentów, więc to też pewna ciekawa myśl zakupowa. Klamka powinna charakteryzować się znaczącą ochroną przed korozją, a także prostym chwytem. Jeżeli się blokuje, ma dziwne, geometryczne kształty, wtedy trzeba się mocno zastanowić nad takim zakupem. Zazwyczaj im prostszy model klamki, tym lepiej z perspektywy użytkownika, którego nie trzeba dodatkowo szkolić. Nie musisz oczywiście stawiać bezpośrednio na klamki. W systemach przesuwnych sprawdzą się bardziej gałki, czy pochwyty, co jest już standardową tendencją spotykaną w branży. Klamka oczywiście powinna współpracować idealnie z zamkiem oraz naturalnie nie prowadzić do dyskomfortu.

Coraz częściej w nowoczesnych nieruchomościach zaleca się klamki z unikalnymi zdobieniami, nawet z numerem mieszkania. Mocna klamka to podstawa. Możesz dobierać klamki do drzwi po odporności na włamanie, czy właśnie na podstawie certyfikatów i norm jakości. Nie popełnisz wtedy krytycznych błędów jakościowych. Klamki do drzwi otrzymasz z reguły w gotowych zestawach, gdzie istnieje pewne pole do negocjacji przy bardziej masowych zakupach. Zastanów się nad wskazówkami, an a pewno wzmocnisz strategię aranżacji nieruchomości.