Kabel audio do domowego zestawu nagłośnienia

Kiedy poszukujemy profesjonalnych rozwiązań dla systemu audio w naszym domu, z pewnością warto zwrócić uwagę na okablowanie.

W przypadku kiedy wybieramy system 5.1 będziemy musieli doprowadzić kable do głośników satelitarnych obok telewizora, jak również do głośników tylnych. Często kable tego rodzaju będą znajdowały się w listwach przypodłogowych, z pewnością będzie to dobry pomysł, aby je zamaskować. Jednak niekiedy będą one biegły wraz z innymi kablami i przykładowo z przewodem antenowym, czy też innymi kablami i przykładowo kablem do Internetu.

Kabel audio do domowego zestawu nagłośnienia

Jak wybrać wysokiej jakości kabel do głośników?

W przypadku kiedy w listwie biegnie kilka kabli, mogą występować różnego rodzaju zakłócenia, dlatego też kabel powinien posiadać specjalną otulinę, może być to specjalna warstwa z siatki metalowej, która będzie stanowiła dobrą izolację. W ten sposób możemy pozbyć się szumów, z pewnością jakość dźwięku się poprawi. Zasadniczo kable służące do przesyłu dźwięku będą miedziane, warto zwrócić uwagę na grubość przewodu, z pewnością nawet kable najwyższej jakości również będą posiadały miedź, w tym przypadku będzie to miedź lepszej jakości beztlenowa. Naturalnie staramy się prowadzić kable jak najkrótszą drogą, z pewnością warto odpowiednio zaplanować rozstawienie wszystkich głośników.

Kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiednich wtyków, możemy wybrać także wtyki łamane pod kątem 90 stopni, dobrze sprawdzi się to w przypadku niektórych telewizorów, czy też amplitunerów. Oczywiście powinny być to końcówki solidne, pokryte złotem lub też srebrem, będzie to pozwalało na lepsze zabezpieczenie przed ścieraniem, dodatkowo także polepszy jakość przesyłanego sygnału. Warto pamiętać, iż wtyk często jest newralgicznym punktem przewodu czy też całego systemu audio, dlatego też warto wybierać wtyki wysokiej jakości.

Jeżeli chcemy wybrać wysokiej jakości kabel do głośników z pewnością warto zwrócić uwagę na grubość, w przypadku kiedy nasz zestaw nie przekracza 70W, wówczas można wybrać przewód o przekątnej 1,5mm2. W przypadku zestawów o mocy do 120W warto wybrać przewód 2,5 mm2, w przypadku większych zestawów możemy także skorzystać z kabla 4 mm2.