Jak dobrze się wyspać?

Bezsenność to poważny problem, który niestety często lekceważymy. Tymczasem wiązać się może z wieloma zaburzeniami zdrowotnymi i wpływać negatywnie na nasze codzienne funkcjonowanie – od kłopotów z koncentracją i nerwowość po obniżenie popędu seksualnego.

Powaga problemu
Niedobór snu zwykle kojarzy nam się z sińcami pod oczami i uczuciem zmęczenia. Jednak to jedne z najmniejszych zmartwień wynikających z tej kwestii. Przewlekłość problemu determinuje bowiem rozwój otyłości, cukrzycy, depresji, nowotworów itd. Dlaczego? Skąd takie zależności? Śpieszymy z krótkim wyjaśnieniem.

Uważaj!
Niedobór snu może powodować zaburzenia metabolizmu, które skutkują zahamowaniem spalania kalorii. Stwarza to idealne warunki do pojawienia się nadwagi i otyłości. Co ciekawe, możemy zaobserwować korelację pomiędzy brakiem snu a apetytem na dania wysokokaloryczne. Wiąże się to z niższą produkcją leptyny w tkance tuszowej. Hormon ten odpowiada za redukcję poczucia głodu.

Bezsenność może zaostrzyć cukrzycę typu drugiego ze względu na większą insulooporność. Negatywnie wpływa także na układ krążenia, ponieważ w czasie głębokiego snu dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i rytmu pracy serca. Zbyt krótkie cieszenie się tym czasem zwiększa ryzyko chorób sercowych.

A co z nowotworami? Zdaniem badaczy, jeżeli systematycznie śpimy mniej niż 6 godzin dziennie narażamy się na większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego, prostaty, piersi czy jajnika! I ot aż do 50%!

Jak sobie poradzić? Sklep z pościelą też może pomóc!

Co więc zrobić? Oprócz wsparcia lekarza powinniśmy pomyśleć o stworzenia sprzyjających warunków do snu. Zmiany w obrębie stylu życia – dieta, aktywność fizyczna – zdają się tu koniecznością. Wbrew pozorom, znaczenia ma również nasza sypialnia – jej wystrój, kolorystyka, oświetlenie. Uwzględnić należy też łóżko oraz pościel. Wygoda i komfort to przecież podstawa!

Sprawdzony sklep z pościelą wydaje się być więc obowiązkowym punktem walki z bezsennością. Oferowane w nim bogactwo materiałów, wzorów, kolorów i rozmiarów gwarantuje, że znajdziemy produkty idealne dla siebie.