Wyposażenie magazynów wysokiego składowania

Ze względu na zaawansowane technologicznie rozwiązania, magazyny wysokiego składowania są wykorzystywane coraz częściej. Ich konstrukcja pozwala na zastosowanie nowoczesnych systemów magazynowania, a samo wyposażenie magazynów tego typu jest na rynku powszechnie dostępne.

1. Magazyny wysokoregałowe
2. Wyposażenie magazynów – Italfrost

Magazyny wysokiego składowania pozwalają maksymalnie wykorzystać kubaturę budynku. Uważa się je za odpowiedź na ciągle rosnące potrzeby magazynowe przedsiębiorstw oraz stale pogłębiający się problem z miejscem na budowanie nowych hal magazynowych i centrów logistycznych.

Magazyny wysokoregałowe

Magazyny wysokoregałowe, inaczej nazywane magazynami wysokiego składowania, to hale jednokondygnacyjne, które osiągają wysokość minimum 7,2m. Konstrukcyjną cechą charakterystyczną tych magazynów jest możliwość oparcia konstrukcji nośnej bezpośrednio na wyposażeniu magazynu, czyli regałach – jest to możliwe, ponieważ magazyny wysokiego składowania są zwykle wykonywane z lekkich materiałów.

Wyposażenie magazynów – Italfrost

Wyposażenie magazynów wysokiego składowania obejmuje wiele różnorodnych regałów i rozwiązań, dzięki którym można efektywnie, a co ważne, bezpiecznie wykorzystywać ogromne możliwości tego rodzaju hali magazynowej. Duża część z nich ma charakter specjalistyczny i niemal w pełni zautomatyzowany, co pozwala na wydajne korzystanie z dostępnej przestrzeni.

Dla magazynu wysokoregałowego typowe są ramy przeładunkowe, dźwignice regałowe, układnice, przenośniki programowe i transportery. Podstawowe wyposażenie stanowią jednak regały  – te mogą mieć formę zarówno tradycyjną, półkową, jak również wspornikową oraz, co najczęściej spotykane, paletową. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują wjezdne regały paletowe typu drive-in, wykorzystywane głównie w tych magazynach, w których zredukowano korytarze robocze na rzecz efektywniejszego wykorzystania przestrzeni magazynowej.

Wyposażenie magazynów wysokiego składowania wymaga również dostosowania do potrzeb przebywających tam ludzi. W tym celu montowane są antresole i podesty magazynowe, które pozwalają pracownikom na dotarcie w wyższe partie magazynu. Na antresolach organizowana jest również przestrzeń robocza. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań, dlatego warto wybierać jedynie sprawdzonych dostawców rozwiązań magazynowych, takich jak firma Italfrost.

Obecnie jednym z największych i najlepiej wyposażonych magazynów wysokiego składowania jest magazyn firmy Amica, znajdujący się we Wronkach.