Psychoterapia, która pomoże w leczeniu depresji

Depresja to schorzenie, które w naszym społeczeństwie jest niestety wciąż jeszcze bagatelizowane.

Charakterystycznymi objawami tego zaburzenia jest spowolnienie psychoruchowe, długotrwały spadek nastroju, niezdolność do odczuwania przyjemności, problemy z zasypianiem. Warto zdawać sobie sprawę, że depresja może, choć nie musi być poprzedzona traumatycznymi lub bardzo stresującymi wydarzeniami. Współczesna nauka stoi na stanowisku, że skłonności do depresji mogą być uwarunkowane genetycznie. Pamiętajmy, że depresji nie można bagatelizować. Nieleczona może przyczynić się nawet do samobójstwa. Osoby chore w czasie epizodu depresyjnego najczęściej nie mają siły, żeby targnąć się na własne życie. Robią to po ustąpieniu objawów, gdyż obawiają się, że depresja może powrócić. W przypadku depresji obowiązkowa jest psychoterapia, choć i ona może nie wystarczyć.

Psychoterapia, która pomoże w leczeniu depresji

Psychoterapia dla osób z depresją

Osoby cierpiące na depresję powinny jak najszybciej trafić do dobrego psychoterapeuty. Dzięki psychoterapii można wykryć ewentualne problemy, które mogły przyczynić się do wystąpienia depresji. Wówczas pacjent wspólnie z terapeutą szukają rozwiązań, które mogłyby poprawić jakość jego życia. Często zdarza się, że stan osoby zmagającej się z depresją jest na tyle poważny, że same rozmowy nie wystarczą. Wówczas psychoterapeuta może skierować taką osobę do psychiatry, który przepisze silniejsze leki antydepresyjne. Zdarza się, że epizod depresyjny jest jedynie objawem poważniejszego problemu – na przykład choroby psychicznej lub autyzmu (osoby autystyczne bardzo często nie są zdiagnozowane, jednak trudności jakich doświadczają przyczyniają się do rozwoju depresji).

Przed zdecydowaniem się na współpracę z konkretnym terapeutą (specjalistę zajmującego się leczeniem depresji znajdziemy między innymi pod tym adresem: https://gabinet-ego.pl ) dowiedzmy się ile będzie trwała psychoterapia i jakie są szanse, że będzie ona skuteczna. Ważne jest, żeby dobrać rodzaj terapii do potrzeb konkretnej osoby.