Jak działa turbosprężarka?

Jak w praktyce działa turbodoładowanie? Turbosprężarka to w rzeczywistości dwa małe wentylatory powietrza, zwane również wirnikami lub pompami gazowymi umieszczone na metalowym wale, dzięki czemu oba obracają się razem. Jeden z tych wentylatorów, zwany turbiną, znajduje się w strumieniu spalin z cylindrów.

Gdy cylindry wydmuchują gorące spaliny napędzają łopatki wentylatora, obracają się, a wał, do którego są podłączone również się obraca. Drugi wentylator nazywa się sprężarką, a ponieważ znajduje się na tym samym wale co turbina, również się obraca. Jest zamontowany wewnątrz wlotu powietrza, więc gdy się obraca, wciąga powietrze do środka i wtłacza je do cylindrów. Powietrze przed wejściem do sprężarki zostaje schłodzone, aby uzyskać oczekiwane właściwości.

Turbosprężarki dają naszemu autu więcej mocy, ale ta dodatkowa moc nie pochodzi bezpośrednio ze spalin. Dzięki turbosprężarce wykorzystujemy część energii z układu wydechowego do napędzania sprężarki, co pozwala silnikowi spalać więcej paliwa co sekundę.

Dodatkowe paliwo jest źródłem dodatkowej mocy samochodu. Jeśli turbosprężarka daje silnikowi większą moc, większa, lepsza turbosprężarka da mu jeszcze więcej mocy. Teoretycznie możesz ulepszać turbosprężarkę, aby silnik był coraz mocniejszy, ale w końcu osiągniesz limit. Ograniczeniem są oczywiście cylindry ich wielkość określa jaką moc będziemy mogli uzyskać. Możesz używać turbosprężarek z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi. Podstawową zaletą stosowania turbosprężarki jest to, że uzyskuje się większą moc wyjściową dla tego samego rozmiaru silnika. Turbosprężarka jest częścią mechaniczną, która z czasem może stracić swoje właściwości, jak również ulec uszkodzeniom. Przyczyną może być uszkodzony filtr powietrza, razem z powietrzem mogą zostać zassane drobinki piasku, co może być niszczycielskie dla naszej turbiny. Jeżeli odczujemy spadek mocy, może być to jednym z objawów uszkodzenia naszej turbiny. Warto będzie znaleźć firmę, która wie jak ma prawidłowo przebiegać turbo regeneracja. Regenerację powinna przeprowadzić doświadczona firma, dzięki temu turbina posłuży nam jeszcze wiele lat.